PENFLEX FTG-24-A-A-CS-24 Flexiblehoseassy 1-1/2-11-1/2 Inch 24 Inch Length | AD7ELA 4DYE7
PENFLEX FTG-24-A-A-CS-24 Flexiblehoseassy 1-1/2-11-1/2 Inch 24 Inch Length
Item: AD7ELAModel: FTG-24-A-A-CS-24Cross Ref: 4DYE7
Diameter 1 1/2"
Dynamic Min. Bend Radius 12"
Hose Inside Dia. 1 1/2"
Hose Length 24"
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 24"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 472 psi
Static Min. Bend Radius 4"