PENFLEX FTG-24-A-A-CS-48 Flexiblehoseassy 1-1/2-11-1/2 Inch 48 Inch Length | AD7ELC 4DYE9
PENFLEX FTG-24-A-A-CS-48 Flexiblehoseassy 1-1/2-11-1/2 Inch 48 Inch Length
Item: AD7ELCModel: FTG-24-A-A-CS-48Cross Ref: 4DYE9
Diameter 1 1/2"
Dynamic Min. Bend Radius 12"
Hose Inside Dia. 1 1/2"
Hose Length 4 ft.
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 48"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 472 psi
Static Min. Bend Radius 4"