FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cylinder Bur Sa |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 1/2" |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 1/2" |
| Head Dia. | 1/2" |
| Head Length | 1/2" |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cylinder |
| List Number | 801 |
| Max. Rpm | 50000 RPM |
| Overall Length | 2" |
| Shank Dia. | 1/4" |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 1/4" |
| Shape | Cylinder |
| Trade Number | SA-5F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.59 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 1.59 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| 801-1000-60 | 50 mm | 1/4" | €207.22 | |
| 801-1000 | 2" | 1/4" | €201.16 | |
| 801-1000-EC | 2" | 1/4" | €222.68 | |
| 801-1250 | 2" | 1/4" | €31.72 | |
| 801-1250-60 | 50 mm | - | €34.69 | |
| 801-1250-EC | 2" | 1/4" | €42.08 | |
| 801-1875 | 2" | 1/4" | €34.75 |
Explore Products
- ZOELLER 39-0068
- SPEEDAIRE 440G04 Cable Reel, Spring Return, Stainless Steel, Locking, Silver
- SPEARS VALVES G3003-005 Gauge Guard, FKM, 1/2 Size, PVC, 0-300 PSI Gauge
- CASH VALVE E55EFDLVAP-E8 Pressure Regulator, 1 Inch Size, Bronze, Gas, 50-175 PSI
- GRAINGER M38430.120.0001 Plain Washer, M12 Fits Bolt Size, Std, 13 mm I.D.
- MASTERDRIVES R1-3.3/8 Taper Lock Bushing, Double Split, 3 3/8 Inch Size
- SOUTHWIRE COMPANY 61029801 Metal Clad Armored Cable, 1 Strand, 2 Conductor, 10 Awg
- PROTO J10035ML Impact Socket 1 Inch Drive 35mm 6 Point
Explore More
- KEYSHAFT
- Plate Casters
- Digital Panel Mount Thermometers
- Stationary Power Tool Motors
- Broom Accessories
- Aluminum Tread Plate
- LOC-LINE In-line Valve
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Palm Gloves, Yellow
- DESTACO 602 Series Straight Line Action Clamps
- LAMP ESR-4513 Series Full Extension Drawer Slides
- OSG VC-10 Oil Tap, TiCN Finish
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Low Pressure Bolted Compression Couplings, Zinc Bolts
- BROWNING T65L Series Sprockets
- REGAL Metric Extension Hand Taps, Plug, Nitride & Steam Oxide
- NIBCO 5151-A Series Socket Flanges, CPVC Schedule 80, Two-Piece Van Stone Design
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 801-5001 Cylinder Bur SA, Cylinder, SA-5F, Double Cut, 1/2 x 1/2 Inch Head, 1/4 Inch Shank
€63.96 /unit
