FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tap |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 3/4" |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 3/4" |
| Head Dia. | 3/4" |
| Head Length | 3/4" |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cylinder |
| Max. Rpm | 30000 RPM |
| Overall Length | 2" |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 1/4" |
| Shape | Cylinder |
| Trade Number | SA-16 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 0.98 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.98 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| 801-1000-60 | 50 mm | 1/4" | €207.22 | |
| 801-1000 | 2" | 1/4" | €201.16 | |
| 801-1000-EC | 2" | 1/4" | €222.68 | |
| 801-1250 | 2" | 1/4" | €31.72 | |
| 801-1250-60 | 50 mm | - | €34.69 | |
| 801-1250-EC | 2" | 1/4" | €42.08 | |
| 801-1875 | 2" | 1/4" | €34.75 |
Explore Products
- PBC LINEAR IVTAAB-1200-00-A20A0-1
- BOSTON GEAR F726-10-B7-J Reducer, 140TC Size, 1.125 Inch Dia., Right Side
- STARRETT CB24-4R 50093 Combination Square Blade 24 Inch 4r
- BRADY 49576 Hard Hat Label, Basic Life Support Certified CPR, 2 Inch Dia, Non-Reflective, 4 Label
- VESTIL LAD-RAF-10-24-P-EZ Steel Roll-A-Fold Ladder, 50 Deg, 10 Perforated, 23-9/16 Inch Step Width, 350 lb Capacity, Blue
- DYNABRADE 52948 Rotor
- DIXON BV3SVLF100C-A Ball Valve, 1 Inch Size, Stainless Steel
- GRAINGER 4356_24_0 Round Tube, Aluminum, 0.5 Inch ID, 3/4 Inch OD, 24 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Temperature Controllers
- Roofing Nails
- Rotary Vane Pumps
- Roof Curb Adapters
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings
- FABENCO R Series Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- DESTACO 604 Series Straight Line Action Clamps
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- CHAINFLEX Tray Cable, 20 Max Amps
- DIXON Nylon Protective Sleeves
- COXREELS HV Series Safety Hose Reels
- WALTER TOOLS Taper Length Drill Bits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 801-7500 Cylinder Bur SA, Double Cut, 3/4 x 3/4 Inch Head, 1/4 Inch Shank
€140.35 /unit
