FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | End Mill |
| Ansi Code | PHC07R020SS20-3S |
| Compatible Hardware | 7808105, 7808205 |
| Coolant Fed | Coolant Through |
| Cutting Application | Rough Milling |
| Cutting Depth | 0.032" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Features | Economical 4 Corner Insert With A Chip Breaker That Enhances Cutting Performance While Maintaining Rigidity, End Mill And Face Mill Style, High Feed Design Reduces Radial Cutting Forces And Tool Vibration, Small Cutting Angle Reduces Actual Chip Thickness |
| Head Dia. | 20 mm |
| Head Projection Length | Not Applicable |
| Insert Holding Type | Clamping Screw |
| Insert Shape | Square |
| Insert Size | 7 mm |
| Insert Style | RP_SPMT07 |
| Max. Cutting Dia. | 20 mm |
| Max. Speed | 655 RPM |
| Mfr. Series | CV50 Series |
| Min. Cutting Dia. | 11.4 mm |
| Number Of Coolant Holes | 3 |
| Number Of Inserts | 3 |
| Overall Length | 130 mm |
| Shank Dia. | 20 mm |
| Shank Length | 100 mm |
| Shank Type | Cylindrical |
| Shank Type - Machining | Cylindrical |
| Side Cutting Edge Angle | 11° |
| Taper Shank Size | Not Applicable |
| Toolholder Style | PHC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 13 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | JP |
Product Variants
| Model | Overall Length | Insert Shape | Coolant Fed | Max. Cutting Dia. | Insert Size | Side Cutting Edge Angle | Depth Of Cut | Cutting Depth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 52200024 | 3 1/4" | Triangle | Non Coolant Through | 1/4" | - | - | - | 3/25" | €415.15 | |
| 52200025 | 3 3/4" | Triangle | Non Coolant Through | 1/4" | - | - | - | 3/25" | €415.15 | |
| 52200033 | 4" | Round | Non Coolant Through | 1/4" | - | - | - | 0.093" | €692.59 | |
| 52200034 | 4 1/2" | Round | Non Coolant Through | 1/4" | - | - | - | 1/8" | €744.24 | |
| 52200018 | 5 1/2" | Triangle | Non Coolant Through | 3/8" | - | - | - | 3/25" | €775.16 | |
| 52200026 | 4" | Triangle | Non Coolant Through | 3/8" | - | - | - | 3/25" | €460.62 | |
| 52200000 | 5 1/2" | - | Non Coolant Through | 3/8" | - | - | - | 1.998" | €460.62 |
Explore Products
- OSG 215-0827 Screw Machine Drill Bit, 2.10 mm Size, 45 mm Overall Length, Carbide
- EATON 10250TN33 Pushbutton Enclosure, 304 Stainless Steel, 1 Columns, 1 Holes, 12/3/4X
- FANTECH 44935 Mixed Flow Fan, 12 Inch Duct With Metal Housing, EC Motor, 120V
- WINTERS INSTRUMENTS PPC5477R1 Process 0-20, 000 Psi 1/2 Inch, Back Ss
- WEG ESWF-9T02N4-D07 14641636 Magnetic Starter, 0.5/0.5/1.5/1.5 HP, 200/230/460/575 V, 240V/120V Control V, NEMA 4, F-1, H-O-A Selector Switch On/Off, Reset
- SCHNEIDER ELECTRIC LC1D32LE7 Contactor Iec 208vac 3p 32a
- BUSSMANN FRN-R-12ID Fuse Rk5 Frn-r-id 12a 250vac/125vdc
- APPROVED VENDOR M01210.120.0025 Hex Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Steel, 25mm Lg., 7.5mm Head Ht., Zn Plated
Explore More
- KEYSHAFT
- Solenoid Valve Coils
- Interchangeable Head Torque Wrenches
- Double-Sided Tapes
- Tachometer Sensors
- Belts
- CAIMAN Hi Vis Reflective Back Knuckle Protection Mechanics Gloves
- LOUISVILLE FE4200HD Series Fiberglass Extension Ladders
- PROTO Impact Socket, 1-1/2 Inch, Metric
- REESE Trailer Jacks
- MUELLER INDUSTRIES 185 Carbon Steel Simplex Basket Strainers
- METRO Wire Shelf Post, Steel
- VULCAN HART Control Knob
- EATON Visi-Flex DE-ION Type Fuse Clip Kits
- CEMENTEX USA Wrench Roll Pouches
- VIKAN 24 Inch Combo Push Broom, Soft/Stiff
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 7800751 Indexable Profiling End Mill, 20 mm Max. Cutting Dia., 0.0320 Inch Depth
€473.74 /unit


