NICHOLSON 3/4 NFT250-50 Steam Trap, 3/4 Inch FNPT, 4 1/4 Inch Length, 50 psi Max. Operating Pressure | CJ3NCE 15X151
NICHOLSON 3/4 NFT250-50 Steam Trap, 3/4 Inch FNPT, 4 1/4 Inch Length, 50 psi Max. Operating Pressure
Item: CJ3NCEModel: 3/4 NFT250-50Cross Ref: 15X151
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Steam Trap
Air Vent Material Stainless Steel
Allowable Pressure - Maximum 250 psi
Allowable Temperature - Maximum 450°F
Body Material Cast Iron
Condensate Capacity 1400 lbs./hr.
Configuration In-Line
Distance Between Inlet And Outlet Port 4 1/4"
Float Material Stainless Steel
Gasket Material Graphite Fiber
Includes Air Vent Air Vent Included
Includes Strainer Strainer Included
Installation Orientation Horizontal
Manufacturer Series NFT 250 Series
Maximum Capacity At Maximum Pressure Load 1400 lbs./hr. @ 50 psi
Maximum Capacity At Minimum Pressure Load 190 lbs./hr @ 1 psi
Operating Pressure - Maximum 50 psi