NICHOLSON N450-S4C92A0 Steam Trap, 1/2 Inch FNPT, 3 Inch Length, 450 psi Max. Operating Pressure | CJ3NAT 4DXL2
NICHOLSON N450-S4C92A0 Steam Trap, 1/2 Inch FNPT, 3 Inch Length, 450 psi Max. Operating Pressure
Item: CJ3NATModel: N450-S4C92A0Cross Ref: 4DXL2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Steam Trap
Allowable Pressure - Maximum 450 psi
Allowable Temperature - Maximum 600°F
Body Material Forged Steel
Condensate Capacity 5900 lbs./hr.
Configuration Straight-Thru
Distance Between Inlet And Outlet Port 3"
Gasket Material Graphite
Includes Air Vent Air Vent Included
Inlet Port Connection Gender Female
Inlet Port Connection Size 1/2"
Inlet Port Connection Type NPT
Manufacturer Series N450 Series
Operating Pressure - Maximum 450 psi
Outlet Port Connection Gender Female
Outlet Port Connection Size 1/2"
Outlet Port Connection Type NPT
Overall Depth 3 5/8"
Overall Length 2 1/2"
Port Connections Air Vent
Resistance Properties Corrosion Resistant, Freeze Resistant
Seat Pressure 300 psi