NICHOLSON 3/4 NFT250-250 Steam Trap, 3/4 Inch FNPT, 4 1/4 Inch Length, 250 psi Max. Operating Pressure | CJ3NAQ 15X154
NICHOLSON 3/4 NFT250-250 Steam Trap, 3/4 Inch FNPT, 4 1/4 Inch Length, 250 psi Max. Operating Pressure
Item: CJ3NAQModel: 3/4 NFT250-250Cross Ref: 15X154
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Air Vent Material Stainless Steel
Allowable Pressure - Maximum 250 psi
Allowable Temperature - Maximum 450°F
Body Material Cast Iron
Condensate Capacity 500 lbs./hr.
Configuration In-Line
Distance Between Inlet And Outlet Port 4 1/4"
Manufacturer Series NFT 250 Series
Maximum Capacity At Maximum Pressure Load 500 lbs./hr. @ 250 psi
Maximum Capacity At Minimum Pressure Load 37 lbs./hr @ 1 psi
Operating Pressure - Maximum 250 psi