NICHOLSON 3/4 NFT250-150 Steam Trap, 3/4 Inch FNPT, 4 1/4 Inch Length, 150 psi Max. Operating Pressure | CJ3NBA 15X153
NICHOLSON 3/4 NFT250-150 Steam Trap, 3/4 Inch FNPT, 4 1/4 Inch Length, 150 psi Max. Operating Pressure
Item: CJ3NBAModel: 3/4 NFT250-150Cross Ref: 15X153
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Steam Trap
Air Vent Material Stainless Steel
Allowable Pressure - Maximum 250 psi
Allowable Temperature - Maximum 450°F
Body Material Cast Iron
Condensate Capacity 590 lbs./hr.
Configuration In-Line
Distance Between Inlet And Outlet Port 4 1/4"
Float Material Stainless Steel
Gasket Material Graphite Fiber
Includes Air Vent Air Vent Included
Includes Strainer Strainer Included
Installation Orientation Horizontal
Manufacturer Series NFT 250 Series
Maximum Capacity At Maximum Pressure Load 590 lbs./hr. @ 150 psi
Maximum Capacity At Minimum Pressure Load 70 lbs./hr @ 1 psi
Operating Pressure - Maximum 150 psi