NICHOLSON 1 NFT250-50 Steam Trap, 1 Inch FNPT, 5 1/2 Inch Length, 50 psi Max. Operating Pressure | CJ3NCF 15X156
NICHOLSON 1 NFT250-50 Steam Trap, 1 Inch FNPT, 5 1/2 Inch Length, 50 psi Max. Operating Pressure
Item: CJ3NCFModel: 1 NFT250-50Cross Ref: 15X156
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Air Vent Material Stainless Steel
Allowable Pressure - Maximum 250 psi
Allowable Temperature - Maximum 450°F
Body Material Cast Iron
Condensate Capacity 2460 lbs./hr.
Configuration In-Line
Distance Between Inlet And Outlet Port 5 1/2"
Manufacturer Series NFT 250 Series
Maximum Capacity At Maximum Pressure Load 2460 lbs./hr. @ 50 psi
Operating Pressure - Maximum 50 psi
Port Connection Gender Female
Port Connection Size 1"