NICHOLSON 1 NFT250-150 Steam Trap, 1 Inch FNPT, 5 1/2 Inch Length, 150 psi Max. Operating Pressure | CJ3NCW 15X158
NICHOLSON 1 NFT250-150 Steam Trap, 1 Inch FNPT, 5 1/2 Inch Length, 150 psi Max. Operating Pressure
Item: CJ3NCWModel: 1 NFT250-150Cross Ref: 15X158
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Steam Trap
Air Vent Material Stainless Steel
Allowable Pressure - Maximum 250 psi
Allowable Temperature - Maximum 450°F
Body Material Cast Iron
Condensate Capacity 1415 lbs./hr.
Configuration In-Line
Distance Between Inlet And Outlet Port 5 1/2"
Float Material Stainless Steel
Gasket Material Graphite Fiber
Includes Air Vent Air Vent Included
Includes Strainer Strainer Included
Installation Orientation Horizontal
Manufacturer Series NFT 250 Series
Maximum Capacity At Maximum Pressure Load 1415 lbs./hr. @ 150 psi
Operating Pressure - Maximum 150 psi
Port Connection Gender Female
Port Connection Size 1"