MERSEN FERRAZ A300C150-60 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 3000V 150A, Type 60, Striker | CH4UGK
MERSEN FERRAZ A300C150-60 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 3000V 150A, Type 60, Striker
Item: CH4UGKModel: A300C150-60
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 3000V AC
Ac/dc AC
Amps 150A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type L Bracket To L Bracket
Diameter 36.1 mm
Indication System Type Visual Indicator
Length 337.1 mm
Mounting Direct Mount
Product Datasheet mersen-ferraz-a300c100-10.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 3000V