MERSEN FERRAZ A300C100-10 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 3000V 100A, Type 10, Striker | CH4UGD
MERSEN FERRAZ A300C100-10 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 3000V 100A, Type 10, Striker
Item: CH4UGDModel: A300C100-10
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Capacitor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 3000V AC
Ac/dc AC
Amps 100A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Male To Female Stud
Diameter 36.1 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 239 mm
Mounting Direct Mount
Product Datasheet mersen-ferraz-a300c100-10.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 3000V