MERSEN FERRAZ A150C150-40 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 1500V 150A, Type 40, Striker | CH4TPZ
MERSEN FERRAZ A150C150-40 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 1500V 150A, Type 40, Striker
Item: CH4TPZModel: A150C150-40
In Stock
Get it by Friday, May 22
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 40 kA
Ac Voltage 1500V AC
Ac/dc AC
Amps 150A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Female To Female Tube
Diameter 44.4 mm
Indication System Type Visual Indicator
Length 173.7 mm
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 1500V