MERSEN FERRAZ A055B1DAR0-100E Fuse, Medium Voltage, 5500V, 100A, E Rated, Bolt On Mount Striker | CH4TEH
MERSEN FERRAZ A055B1DAR0-100E Fuse, Medium Voltage, 5500V, 100A, E Rated, Bolt On Mount Striker
Item: CH4TEHModel: A055B1DAR0-100E
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Medium Voltage Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 63 kA
Ac Voltage 5500V AC
Ac/dc AC
Amps 100A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Bolted
Diameter 76.2 mm
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 489 mm
Mounting Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-9f62kcb500.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 5500V