MERSEN FERRAZ A050B4D0R0-1200E Fuse, Medium Voltage, 5000V, 1200A, E Rated, Bolt On Mount Striker | CH4TDU
MERSEN FERRAZ A050B4D0R0-1200E Fuse, Medium Voltage, 5000V, 1200A, E Rated, Bolt On Mount Striker
Item: CH4TDUModel: A050B4D0R0-1200E
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Medium Voltage Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 59 kA
Ac Voltage 5000V AC
Ac/dc AC
Amps 1200A
Body Material Polytube
Body/insulating Material Polytube
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Bolted
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Height 193.8 mm
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 637.8 mm
Mounting Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-9f62kcb500.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 5000V
Speed Characteristic E Rated
Width 193.8 mm