MERSEN FERRAZ 9F62KCB500 Fuse, Medium Voltage, 5500V, 500A, E Rated, Blade Mount Striker | CH4TDB
MERSEN FERRAZ 9F62KCB500 Fuse, Medium Voltage, 5500V, 500A, E Rated, Blade Mount Striker
Item: CH4TDBModel: 9F62KCB500
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Medium Voltage Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 5500V AC
Ac/dc AC
Amps 500A
Body Material Epoxy
Body/insulating Material Epoxy
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Bolted
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Height 346.7 mm
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 499.9 mm
Mounting Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-9f62kcb500.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 5500V
Speed Characteristic E Rated
Width 346.7 mm