MARTIN SPROCKET CSD24063H35 Drum Pulley, Standard, 24 Inch Outside Dia., M-HE35 Bushing, 63 Inch Face Width, Steel
63"
24"
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,703.93 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 63" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 24" |
| Outside Diameter | 24" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 281.7 |
| Ship height (cm) | 160.02 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 60.96 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD14044H35 | 14" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,166.87 | |
| CSD24032H35 | 24" | 32" | Steel | Standard Duty | €1,588.45 | |
| CSD10020H35 | 10" | 20" | Steel | Standard Duty | €713.72 | |
| CSD20038H35 | 20" | 38" | Steel | Standard Duty | €1,508.49 | |
| CSD20044H35 | 20" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,636.84 | |
| CSD18038H35 | 18" | 38" | Steel | Standard Duty | €1,216.05 | |
| CSD30063H35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €3,628.79 |
Explore Products
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 37555-0101 Ring Gasket, 1 Inch Asme B16.5 Class 150, 0.063 Inch Thick
- VESTIL AEC-3660-3-MR Steel Ergo Cart with Adj Shelves & Mold On Rubber Casters 72-1/8 x 37-5/16 x 49-5/16 Inch 3000 lb Cap, Blue
- MORSE CUTTING TOOLS 12745 Taper Drill Bit, 11mm Size
- SPEEDAIRE 7D738 Filter/regulator/lubricator 1/2 Inch Npt 154 Cfm 250 Psi
- LEVITON T5820-T Straight Blade Duplex Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Light Almond, Nylon/Thermoplastic
- MORSE CUTTING TOOLS 82121 Reduced Shank Drill, 5/32 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Milling and Drilling Machines
- Power Meters and Analyzers
- Unitized Non-Woven Wheels
- Threadlockers
- Pressure Gauge Siphons
- DESTACO 95030, 95040, 95050, 95060 Series Straight Line Action Clamp
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- LAMP ESR5 Series Full Extension Drawer Slides
- MUELLER INDUSTRIES 582CS-N Y Strainers
- OK INDUSTRIES Wire Wrapping Wires, Pre-Cut and Pre-Stripped
- JOHNSON CONTROLS Thermostat Cover
- BURNDY YGHR Series Compression Connectors
- DAYTON LED Light Sets
- CDI CONTROL DEVICES Float Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD24063H35 Drum Pulley, Standard, 24 Inch Outside Dia., M-HE35 Bushing, 63 Inch Face Width, Steel
€2,703.93 /unit
