MARTIN SPROCKET CSD14026H35 Drum Pulley, Standard, 14 Inch Outside Dia., M-HE35 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
26"
14"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,021.85 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 26" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 14" |
| Outside Diameter | 14" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 54 |
| Ship height (cm) | 66.04 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 35.56 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD14044H35 | 14" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,166.87 | |
| CSD24032H35 | 24" | 32" | Steel | Standard Duty | €1,588.45 | |
| CSD10020H35 | 10" | 20" | Steel | Standard Duty | €713.72 | |
| CSD20038H35 | 20" | 38" | Steel | Standard Duty | €1,508.49 | |
| CSD20044H35 | 20" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,636.84 | |
| CSD18038H35 | 18" | 38" | Steel | Standard Duty | €1,216.05 | |
| CSD30063H35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €3,628.79 |
Explore Products
- MITEE-BITE PRODUCTS INC 10201 Fixture Clamps Cam Action 5/16-18
- LISLE LS/68720 Mini Cutter
- APOLLO VALVES 88A24524TRUL Carbon Steel Class 150 Ball Valve, Graphite Packing, Spiral Wound Graphite Body Seal, MTR, UL Listed 1 Inch, 2 x Flange
- BUNTING BEARINGS ECOF101216 Flange Sleeve Bearing, 5/8 Inch I.D., 3/4 Inch O.D., 1 Inch Length, Bronze
- SMC VALVES KQ2K07-32A Male Elbow 45 Degree 1/4 Inch Thread x Tube
- BANJO FITTINGS 354140 BANJO 354140
- PROSENSE RTD1-S04-01 Temperature Sensor, Sanitary Connection Probe, 4 Inch Insertion Length
- NORLAKE DCD3078-WR NOR-LAKE SCIENTIFIC DCD3078-WR
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Miter Saws
- Filtration Systems
- Lighting Photocontrol Accessories
- Absorbent Rolls
- Post Driver Accessories
- DESTACO 424, 441 Series Squeeze Action Plier Clamps
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Lime
- BALLYMORE Unassembled Steel Rolling Ladders Without Handrails
- COTTERMAN F Series Steel Fixed Ladders
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- GROTE Bar Lamp Rectangle
- PHILIPS BURTON Exam Light Ceiling
- NEW PIG Sediment Drain Filter, Removes Sediment
- SPEARS VALVES True Lug Butterfly Valve Bolt Kits, Type 304 Stainless Steel
- YORK Boards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD14026H35 Drum Pulley, Standard, 14 Inch Outside Dia., M-HE35 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
€1,021.85 /unit
