MARTIN SPROCKET CSD16028H35 Drum Pulley, Standard, 16 Inch Outside Dia., M-HE35 Bushing, 28 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,078.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 28" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 16" |
| Outside Diameter | 16" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 71.1 |
| Ship height (cm) | 71.12 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 40.64 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD14044H35 | 14" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,166.87 | |
| CSD24032H35 | 24" | 32" | Steel | Standard Duty | €1,588.45 | |
| CSD10020H35 | 10" | 20" | Steel | Standard Duty | €713.72 | |
| CSD20038H35 | 20" | 38" | Steel | Standard Duty | €1,508.49 | |
| CSD20044H35 | 20" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,636.84 | |
| CSD18038H35 | 18" | 38" | Steel | Standard Duty | €1,216.05 | |
| CSD30063H35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €3,628.79 |
Explore Products
- VOLKEL 24621 Round Die, HSS DIN 223, UNEF 1/2 x 28 Size
- METROVAC 105-577881
- PASS AND SEYMOUR CGN7590500NM Strain Relief Cord Grip, 3/4 NPT, 90 Degree, 0.500 to 625 Inch Outer Dia.
- PROTO J4749XLRK Ratchet Repair Kit 1/4 Inch For AE4QDE
- REGAL 078010MS Thread Forming Tap, M8 x 1.25 Size, D5 Limit, Plug with TiCN
- BISHOP-WISECARVER FR50-25SY
- PARKER 2F-MB4LPFA-BP
- MORSE CUTTING TOOLS 94420 Spiral Point Tap, ‎1/4-28 Inch Dia., H3 Sp Pt Tin Sheartap
Explore More
- KEYSHAFT
- Bearing Packers
- Wire and Cable Protection
- Garden Carts
- Floor Mats
- Boiler Feed Valves
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 33166 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- KEO Combined Drill And Countersink Sets
- ANVIL AS858 Series Heavy Duty Suspension Rod Beam Clamps
- TECHFLEX Nylon Sleeving
- DIXON Cam and Groove Handles
- DIXON Polished Weld Laterals
- COXREELS Ball Stops
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Lime
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD16028H35 Drum Pulley, Standard, 16 Inch Outside Dia., M-HE35 Bushing, 28 Inch Face Width, Steel
€1,078.50 /unit
