MARTIN SPROCKET CSD20046X35 Drum Pulley, Standard, 20 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 46 Inch Face Width, Steel
46"
20"
Get it by Monday, Apr 13
€1,684.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT35 |
| Face Width | 46" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 162.9 |
| Ship height (cm) | 116.84 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD30063X35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €4,123.34 | |
| CSD36012X35 | 36" | 12" | Steel | Standard Duty | €2,040.35 | |
| CSD20066X35 | 20" | 66" | Steel | Standard Duty | €2,990.78 | |
| CSD18024X35 | 18" | 24" | Steel | Standard Duty | €1,177.05 | |
| CSD36051X35 | 36" | 51" | Steel | Standard Duty | €4,322.33 | |
| CSD10014X35 | 10" | 14" | Steel | Standard Duty | €867.17 | |
| CSD16022X35 | 16" | 22" | Steel | Standard Duty | €1,015.28 |
Explore Products
- VOLKEL 67725 HexTap DS Multi-Drive, WN/CHSS-G, Mf 12 x 0.5 Size
- VIGIL ANTISLIP 02-640 Anti-Slip Stair Nosing Yellow 29-1/2 Inch Width
- TSUBAKI 120A22 SPKT
- GATES H-300-200-LLUSHBNT Synchronous & Timing Belt
- IDEAL 30-579 Die Set, Insul Term 22-10
- WOODHEAD 1300250399 DNE99A-M040 Cordset, 5 Pole, Male Female, 4m, 90 Degree, Trunk CL1
- CLEVELAND CONTROLS 21120-112 Total Pressure Probe 2 Inch Barbed
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 4153
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Motor Starters
- Track Saw Accessories
- Rotary Brushes and Pad Drivers
- Twist Lock Connectors
- Floor Mount Vibration Isolators
- IRONCLAD Workforce All Purpose Use Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL AS100H Series Channels With Holes
- ANVIL AS669 Series 12-Hole Three Angle Clevis Connectors
- BANJO FITTINGS Ball Seat
- KRYTOX GPL 227 Series Anti Corrosion Grease
- BOSCH Fiber Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD20046X35 Drum Pulley, Standard, 20 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 46 Inch Face Width, Steel
€1,684.65 /unit
