MARTIN SPROCKET CSD18032H35 Drum Pulley, Standard, 18 Inch Outside Dia., M-HE35 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
32"
18"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,264.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 32" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 18" |
| Outside Diameter | 18" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 90.45 |
| Ship height (cm) | 81.28 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD14044H35 | 14" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,166.87 | |
| CSD24032H35 | 24" | 32" | Steel | Standard Duty | €1,588.45 | |
| CSD10020H35 | 10" | 20" | Steel | Standard Duty | €713.72 | |
| CSD20038H35 | 20" | 38" | Steel | Standard Duty | €1,508.49 | |
| CSD20044H35 | 20" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,636.84 | |
| CSD18038H35 | 18" | 38" | Steel | Standard Duty | €1,216.05 | |
| CSD30063H35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €3,628.79 |
Explore Products
- TOUGH GUY 31DK32 Trash Bags, 30 gal Capacity, 30 Inch Width, 36 Inch Height, 0.45 mil Thick, Clear
- ALEMITE 340013 Pump Pkg Stainless, 115V
- TRIUMPH TWIST DRILL 071352 Taper Tap, Straight Flute, 6-40 Size, NF, High Speed Steel, Bronze Oxide
- DDS 19523515SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 195 mm ID, 235 mm Od, 15 mm Width
- RIDGID 95397 Screw, 5/16-18 X 2
- CEDARBERG 8200-002 Tapper, Straight, T Handle, #8 Min. Tap Size, 3/4 Inch Max. Tap Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Faceshield Replacement Visors
- Sandpaper Sheets
- Motion Control Couplings
- Garden Hose Reels Carts and Hangers
- Hour Meters
- DICKSON Pressure Data Loggers
- TYGON B-44-3 Tubings
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- WALTER TOOLS F2330 High Feed Face Milling Cutter
- VERMONT GAGE Class Zz Go Reversible Assemblies, Green Cap
- BROWNING TorqTaper Plus Series Bushing Guard Kits
- APPROVED VENDOR Timing Belt Pulley Flanges
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F1807 Faucet Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD18032H35 Drum Pulley, Standard, 18 Inch Outside Dia., M-HE35 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
€1,264.26 /unit
