MARTIN SPROCKET CSD14046H30 Drum Pulley, Standard, 14 Inch Outside Dia., M-HE30 Bushing, 46 Inch Face Width, Steel
46"
14"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,189.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE30 |
| Face Width | 46" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 14" |
| Outside Diameter | 14" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 3" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 88.65 |
| Ship height (cm) | 116.84 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 35.56 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD10063H30 | 10" | 63" | Steel | Standard Duty | €1,472.73 | |
| CSD24054H30 | 24" | 54" | Steel | Standard Duty | €2,248.38 | |
| CSD18032H30 | 18" | 32" | Steel | Standard Duty | €1,187.24 | |
| CSD14020H30 | 14" | 20" | Steel | Standard Duty | €772.61 | |
| CSD10051H30 | 10" | 51" | Steel | Standard Duty | €1,024.07 | |
| CSD24028H30 | 24" | 28" | Steel | Standard Duty | €1,461.15 | |
| CSD12057H30 | 12" | 57" | Steel | Standard Duty | €1,241.62 |
Explore Products
- VOLKEL 16479 Plug Gauge DLC coated, DIN ISO 1502, M 10 x 1.5 Size
- OSG 1400126500 Thread Forming Tap, 1/4 Inch - 20 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, Bright, H7, Semi-Bottoming
- MICRO 100 BB-2901350 Boring Bar, 0.29 Inch Head Width, 1.35 Inch Max. Bore Depth, 0.006 Inch Radius, UN Coat
- BRADY 57970 Pipe Marker, HTRS, LIQ/VAP, Low, Fits 1 1/2 to 2 3/8 Inch OD, 1 Pipe Marker, With Arrow
- INGERSOLL-RAND 67150-14 Repair Kit
- OETIKER 15500072 Ear Clamp, Stainless Steel, 0.27 Inch Band Width, 13.9 to 16.5 mm Size Range
- VOLKEL 16487 Ring Gauge, ANSI/ASME B 1.20.1, NPT 3/8 x 18 Size
- BALDOR / DODGE 129363 F2B-GTEZ-107-SHCR Flange-Mount Bearing
Explore More
- KEYSHAFT
- Electrical Gloves
- Close-Coupled Pump Motors
- Wiring Combination Devices
- Air Hammer Chisel Retainers
- Cable Protectors
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- RUD CHAIN VABH-B VIP Excavator hooks, Metric
- ANVIL AS929 Series U Supports
- CHAINFLEX TPE Cable, 7 Max Amps
- SPEARS VALVES Reducing Tee, CTS
- WATTS LF957RPDA Series Reduced Pressure Detector backflow Preveneter Assemblies
- PLAST-O-MATIC GGMU Series Gauge Guards, PVDF, EPDM Seal, 0-15 PSI Gauge Size
- STARRETT TCT Tungsten Carbide Tipped Multi-Purpose Hole Saws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD14046H30 Drum Pulley, Standard, 14 Inch Outside Dia., M-HE30 Bushing, 46 Inch Face Width, Steel
€1,189.52 /unit
