MARTIN SPROCKET CSD12020H30 Drum Pulley, Standard, 12 Inch Outside Dia., M-HE30 Bushing, 20 Inch Face Width, Steel
20"
12"
Get it by Tuesday, Apr 14
€729.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE30 |
| Face Width | 20" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 12" |
| Outside Diameter | 12" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 3" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 41.85 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 30.48 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD10063H30 | 10" | 63" | Steel | Standard Duty | €1,472.73 | |
| CSD24054H30 | 24" | 54" | Steel | Standard Duty | €2,248.38 | |
| CSD18032H30 | 18" | 32" | Steel | Standard Duty | €1,187.24 | |
| CSD14020H30 | 14" | 20" | Steel | Standard Duty | €772.61 | |
| CSD10051H30 | 10" | 51" | Steel | Standard Duty | €1,024.07 | |
| CSD24028H30 | 24" | 28" | Steel | Standard Duty | €1,461.15 | |
| CSD12057H30 | 12" | 57" | Steel | Standard Duty | €1,241.62 |
Explore Products
- KRYTOX 283 AD Anti Corrosion Grease, Tube, 2 oz.
- COLDER PRODUCTS COMPANY PLC10004 Inline Coupler Acetal Straight-through
- VOLLRATH XMIX2092 Motor O-Ring
- VOLKEL 40327 Wire Thread Insert, Stainless Steel, M 14 x 1.25 - 1.5D Size
- MOVINCOOL GX484650-3210 Compressor Assembly Op24
- EATON 28-5863-AQC Inverted Translucent Lens, Green, 180 Deg
- WINSMITH E17MDVS21000FT Speed Reducer, 56C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
Explore More
- KEYSHAFT
- Dry Baths
- Stud Finders
- Drum Dollies
- Retrofit Kits
- Cordless Crimpers
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- QEP Tile Cutters
- CONDOR Premium Drivers Gloves, Thinsulate
- PYRAMEX Venture 3 Half Frame Eyewears
- TRITAN SAP Series Pillow Block Bearings
- APACHE HOSE & BELTING CO INC Conveyor Belt Polypropylene
- ENERPAC Double Acting Hydraulic Cylinders
- SHARKBITE End Caps
- CALBRITE Solid Struts, Stainless Steel
- UNIWELD 6290NH Series Cutting Tips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD12020H30 Drum Pulley, Standard, 12 Inch Outside Dia., M-HE30 Bushing, 20 Inch Face Width, Steel
€729.57 /unit
