MARTIN SPROCKET CSD14026H25 Drum Pulley, Standard, 14 Inch Outside Dia., M-HE25 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
26"
14"
Get it by Tuesday, Apr 14
€901.75 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE25 |
| Face Width | 26" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 14" |
| Outside Diameter | 14" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 2 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 50.85 |
| Ship height (cm) | 66.04 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 35.56 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD10024H25 | 10" | 24" | Steel | Standard Duty | €691.06 | |
| CSD12063H25 | 12" | 63" | Steel | Standard Duty | €1,546.38 | |
| CSD20026H25 | 20" | 26" | Steel | Standard Duty | €1,207.64 | |
| CSD08044H25 | 8" | 44" | Steel | Standard Duty | €815.67 | |
| CSD12014H25 | 12" | 14" | Steel | Standard Duty | €836.06 | |
| CSD16030H25 | 16" | 30" | Steel | Standard Duty | €987.86 | |
| CSD12044H25 | 12" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,017.32 |
Explore Products
- OETIKER 15400023 10.0RER Ear Clamp, 0.27 Inch Band Width, 8 to 9.5 mm Size Range
- EATON B29CNE30BA3E008 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 30 A, 208/240 V, 1.6-8 A
- EATON E51ALT16P Inductive Proximity Switch, Shielded, 2-Wire Ac, 8 Ft. Cable
- PARKER P32FB94EMFN Filter, 1/2 Inch Size, NPT, Metal
- LUMINATION 5FT Y CBL KIT Cable Mounting Kit
- GRAINGER 020-060-000 45 Deg. Long Radius Elbow, Carbon Steel, 6 Inch X 6 Inch Pipe, Butt Weld
- BANJO FITTINGS M6 Male Plunger Spring, 316SS
Explore More
- KEYSHAFT
- Disc Backup Pads
- Carbide End Mills
- Spray Gun Cup Liner
- Linear Guide Rail Carriage Assemblies
- Wheel Nut Indicators
- OIL SAFE Premium Pump Body Collars
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Over the Knuckle
- MUELLER INDUSTRIES 752-N Iron Body Y Strainers
- MUELLER INDUSTRIES 861CS-BC Y Strainers
- BANJO FITTINGS Nozzle Pipe
- STA-KON Ground Bushings
- OLFA Replacement Snap Off Blades
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 17.6 mm Outside Dia.
- PARKER 62NTA Series Air Brake NTA Unions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD14026H25 Drum Pulley, Standard, 14 Inch Outside Dia., M-HE25 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
€901.75 /unit
