MARTIN SPROCKET CSD08012H25 Drum Pulley, Standard, 8 Inch Outside Dia., M-HE25 Bushing, 12 Inch Face Width, Steel
12"
8"
Get it by Monday, Apr 13
€555.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE25 |
| Face Width | 12" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 8" |
| Outside Diameter | 8" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 2 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.35 |
| Ship height (cm) | 30.48 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 20.32 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD10024H25 | 10" | 24" | Steel | Standard Duty | €691.06 | |
| CSD12063H25 | 12" | 63" | Steel | Standard Duty | €1,546.38 | |
| CSD20026H25 | 20" | 26" | Steel | Standard Duty | €1,207.64 | |
| CSD08044H25 | 8" | 44" | Steel | Standard Duty | €815.67 | |
| CSD12014H25 | 12" | 14" | Steel | Standard Duty | €836.06 | |
| CSD16030H25 | 16" | 30" | Steel | Standard Duty | €987.86 | |
| CSD12044H25 | 12" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,017.32 |
Explore Products
- PROTO J10033T Impact Socket 1 Inch Drive 2-1/16 Inch 12 Pt
- ANVIL 2400217820 16 Leg Shelf Bracket
- WOODHEAD 1300130131 1R3004A17F120 Female Receptacle, 3 Pole, 12 Feet Length, 18/1 Size, PVC
- PBC LINEAR FJCN60
- YANKEE 433-.3545 Chucking Reamer, 0.3545, 11/32 in Shank Dia, 1 3/4 in Flute Lg, 7 in Overall Lg
- NOTRAX 474S0312BL Anti Fatigue Mat, 3 x 12 Ft. Size, Black, 0.5 Inch Thickness
- VOLKEL 34805 Machine Tap, DIN 374/BHSSE, Mf 5 x 0.75 LH Size
- SPEARS VALVES 894-100CP Nipple, Plain End, Schedule 80, 10 Inch x 10 Size, CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Cart and Truck Lids
- Manual Material Lift Accessories
- Garden Hoes
- Hand and Bowl Scoops
- Floor Mats
- ANSELL 40-400 Edge Blue White Nitrile Coated Gloves
- ANSELL 93-700 Touchntuff Sterile Nitrile Disposable Gloves
- LOUISVILLE FE3200 Series Fiberglass Extension Ladders
- TYGON SE 200 Tubings
- HALLOWELL Wardrobe Storage Cabinet, Ventilated Door
- DURHAM MANUFACTURING Solid Box Trucks
- SMC VALVES Tis Series Soft Nylon Tubing
- CASH VALVE Gaskets
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 14x51, gLB 440VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD08012H25 Drum Pulley, Standard, 8 Inch Outside Dia., M-HE25 Bushing, 12 Inch Face Width, Steel
€555.12 /unit

