MARTIN SPROCKET CMW24018X35 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 18 Inch Face Width, Steel
18"
24"
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,304.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT35 |
| Face Width | 18" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 24" |
| Outside Diameter | 24" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 141.75 |
| Ship height (cm) | 45.72 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 60.96 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW18016X35 | 18" | 16" | Steel | Mine Duty | €2,366.89 | |
| CMW20012X35 | 20" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,131.96 | |
| CMW16032X35 | 16" | 32" | Steel | Mine Duty | €3,367.48 | |
| CMW12014X35 | 12" | 14" | Steel | Mine Duty | €1,700.38 | |
| CMW14040X35 | 14" | 40" | Steel | Mine Duty | €3,592.05 | |
| CMW14046X35 | 14" | 46" | Steel | Mine Duty | €3,816.61 | |
| CMW16014X35 | 16" | 14" | Steel | Mine Duty | €1,912.95 |
Explore Products
- RULAND MANUFACTURING MSP-12-ST 12mm Two-Piece Shaft Collar, 316 SS, Clamp Style, 28mm OD, 11mm Wd.
- HOLO-KROME 770610060 Socket Head Cap Screw, M6-1 x 60 mm Size, Standard
- PEERLESS HARDWARE 2-GH0-510D74 Handle Nut, 1/2 In - 13 Thread Size, Pln, 1 7/8 In Ht., 4 1/2 In Lg., 1 1/4 In Flange Dia.
- NORTH BY HONEYWELL B144RGI/M Chemical Resistant Glove 14 Mil Size M Pr
- EATON SKDN400 Circuit Breaker Enclosure With Knockout, 38.81 Inch Length, 11.06 Inch Width, Steel
- NTK 5278304 sGrooving holder
- LINN GEAR 160e12h Sprocket, 7.727 Inch Pitch Diameter, E Bushing, Hardened Teeth
Explore More
- KEYSHAFT
- Hanging Folding Chair and Table Trucks
- Fire Alarm Control Panels
- Push to Connect Tube Fitting Kits
- Stainless Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Vapor Tight Fixtures
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x Press
- QEP Tile Cutters
- KRYTOX 240AB Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Molded Graduations
- BANJO FITTINGS Line Strainer
- SPEARS VALVES PVC Class 100 IPS Fabricated 90 Deg. Elbows, Gasket x Spigot
- APPLETON ELECTRIC Fluorescent Wet Location Lightings
- TOUGH GUY Access Doors
- RHEEM Commercial Conversion Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW24018X35 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 18 Inch Face Width, Steel
€3,304.33 /unit
