MARTIN SPROCKET CMW20057X35 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
57"
20"
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,363.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT35 |
| Face Width | 57" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 309.15 |
| Ship height (cm) | 144.78 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW18016X35 | 18" | 16" | Steel | Mine Duty | €2,366.89 | |
| CMW20012X35 | 20" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,131.96 | |
| CMW16032X35 | 16" | 32" | Steel | Mine Duty | €3,367.48 | |
| CMW12014X35 | 12" | 14" | Steel | Mine Duty | €1,700.38 | |
| CMW14040X35 | 14" | 40" | Steel | Mine Duty | €3,592.05 | |
| CMW14046X35 | 14" | 46" | Steel | Mine Duty | €3,816.61 | |
| CMW16014X35 | 16" | 14" | Steel | Mine Duty | €1,912.95 |
Explore Products
- 3M 7000118906 60440202517 / 21731 PSA Sanding Disc, 6 Inch Dia, Non-Vacuum, Aluminum Oxide, 40 Grit, X Weight Cloth
- TITAN FASTENERS JJN05020
- OSG 414-0938-BN11 Ball End Mill, 4 Flutes, 3/32 Inch Milling Dia., 3/16 Inch Lg of Cut, 30 Deg. Helix Angle, TiAlN
- GRAINGER ZUSA-PF-9472 Reducing Coupling, Aluminum, 2 1/2 Inch X 1 1/2 Inch Pipe, Class 150
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS B120800R 213450 Boring Bar, Carbide, 0.12 x 0.8 Radius x 3/16 Shank Dia
- TSUBAKI 100A70 SPKT
- OETIKER 15300018 12.0R Ear Clamp, 0.27 Inch Band Width, 10.1 to 12 mm Size Range
- STEARNS BRAKES 1087031H0EBF Brake Assembly, 115Vac
Explore More
- KEYSHAFT
- Pegboard And Slat Wall Accessories
- Plastic U-Shaped Channel Stock
- Fluorescent Lamp Starters
- Electric Ceiling Heaters
- Corded Oscillating Tools
- LOC-LINE Replacement Shield
- DWYER INSTRUMENTS ISDP Series Intrinsically Safe Differential Pressure Transmitters
- OIL SAFE Stretch Spout Lids
- LEATHERHEAD TOOLS Pro Lite Series Pike Poles
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- TMI Swinging Door, Silver
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Insulated Connectors, Liquid Tight, Non Metallic, Nylon
- BIL-JAX Portable Stage Packages
- FERVI Dial Test Indicator
- TSUBAKI Hollow Pin Stainless Steel Chains
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW20057X35 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
€6,363.88 /unit
