MARTIN SPROCKET CMW20032X40 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT40 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
32"
20"
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,017.51 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT40 |
| Face Width | 32" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 180 |
| Ship height (cm) | 81.28 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW18044X40 | 18" | 44" | Steel | Mine Duty | €4,712.86 | |
| CMW16032X40 | 16" | 32" | Steel | Mine Duty | €3,490.33 | |
| CMW24020X40 | 24" | 20" | Steel | Mine Duty | €3,658.21 | |
| CMW18016X40 | 18" | 16" | Steel | Mine Duty | €2,520.58 | |
| CMW20012X40 | 20" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,308.61 | |
| CMW16012X40 | 16" | 12" | Steel | Mine Duty | €1,942.96 | |
| CMW14032X40 | 14" | 32" | Steel | Mine Duty | €3,174.44 |
Explore Products
- REGAL 010351AS43 Thread Forming Tap, #10-24 Size, H6 Limit, Bottom With Steam Oxide
- WEG CSW-1802102P Centrifugal Switch
- EATON QCGFT2025T1W1
- BROWNING 1075845 N 5 9/16 Q-D Bushing, Bore Type, 5-9/16 in Bore Dia, 10 in Flange Dia, 150000 in-lb Torque Rating, Type N
- ZOELLER 365-0006
- MAIN FILTER INC. MF0426610 PR4355 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 25.7 Inch Height
- WINTERS INSTRUMENTS D81RIR14SSRSF2N Isolation Ring, Flange Sensor, 14 Inch, Ss Centre, Natural Rubber, Ss Plates, Filled
- NIBCO CC04650 6117-3 Cap, FNPT, 3 Inch Size, Polypropylene, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Reciprocating Saws
- Transfer Tape
- Flange
- Backflow Preventer Test Kits
- Hydraulic Reservoir Tanks
- DESTACO 630 Series Straight Line Action Clamps
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings
- CONDOR Polyester/Cotton Knit Gloves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Palm Dotted, 7 Gauge, White/Black
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Plain
- BRADY S Hook
- WEILER 3" Dia. Wire Wheel Brush, 4500 Max. RPM
- BRADY 1550 Series, Letter Label
- PLAST-O-MATIC BSRM Series Balanced Air Operated Shut Off Valves
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 74 Inch Wire Shelving 4 Shelf Add On Units
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW20032X40 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT40 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
€4,017.51 /unit
