MARTIN SPROCKET 2 5V 1180 TB Sheave, TB Bushing, 11.8 Inch Outside Dia., 2 Groove, 11.7 Inch Pitch Dia., Cast Iron
11.8"
Get it by Wednesday, Apr 15
€392.35 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Diameter | 15/16" to 3" |
| Bore Type | TB Bushed |
| Bushing Type | 3020 |
| Color | Gray |
| Face Width | 1 11/16" |
| Length | 2" |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Grooves | 2 |
| O.d. | 11 4/5" |
| Outside Dia. | 11 4/5" |
| Pitch Dia. | 11.7" |
| Suitable For Use With | 5V Cross Section V Belts |
| Type | Type B-2 Web |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.7 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 29.97 |
| Ship width (cm) | 29.97 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Outside Dia. | Type | Face Width | Material | Pitch Dia. | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2 5V 710 TB | 7.1" | Solid Type B-1 | 1 11/16" | Cast Iron | - | Gray | €283.64 | |
![]() |
2 5V 750 TB | 7 1/2" | Solid Type B-1 | 1 11/16" | Cast Iron | 7 2/5" | Gray | €288.36 | |
![]() |
2 5V 800 TB | 8" | Solid Type B-1 | 1.688" | Cast Iron | 7.9" | - | €293.10 | |
![]() |
2 5V 850 TB | 8 1/2" | Type B-2 Web | 1.688" | Cast Iron | 8 2/5" | - | €302.54 | |
![]() |
2 5V 900 TB | 9" | Type B-2 Web | 1 11/16" | Cast Iron | 8.9" | Gray | €321.45 | |
![]() |
2 5V 925 TB | 9 1/4" | Type B-2 Web | 1 11/16" | Cast Iron | 9.15" | Gray | €343.67 | |
![]() |
2 5V 975 TB | 9 3/4" | Type B-2 Web | 1 11/16" | Cast Iron | 9.65" | Gray | €356.90 |
Explore Products
- BEHRINGER SYSTEMS SHX6175-SP BEHRINGER PIPE SYSTEMS SHX6175-SP
- BROWNING RCC200KV019 S3K 32PRI GR KIT 200KV019 Speed Reducer GR Kit
- ERICKSON MS1034 Spare Part
- MASTERDRIVES 2AK124-1 BTS Sheave, A Section, 2 Groove, 1 Inch Size
- LINN GEAR 2525X2.250 Bushing, 2.25 Inch Bore Dia., 4.25 Inch Hub Diameter
- WINSMITH E35CDNS32000DN Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, 3-Piece Coupled Input Output Shaft
- CLEVELAND C14767 2133 Screw Machine Drill Bit, 8 mm Size, 37 mm Flute Length, 79 mm Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Handles and Frames
- Hand Dryer Accessories
- Scaffolding and Platform Accessories
- Oil Switch and Alarm
- Pool and Spa Accessories
- LUMAPRO Wall Packs
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNC, 2B
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- TOUGH GUY Brush
- CAMLOCK FITTINGS Dust Caps
- SPEX SAMPLEPREP Vials
- WESTWARD Razor Scrapers
- HUBBELL - BRYANT Industrial Extra Heavy Duty Locking Receptacles, 30A
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 2 5V 1180 TB Sheave, TB Bushing, 11.8 Inch Outside Dia., 2 Groove, 11.7 Inch Pitch Dia., Cast Iron
€392.35 /unit




