MARTIN SPROCKET 2 3V 1900 SK Sheave, QD Bushing, 19 Inch Outside Dia., 2 Groove, 18.95 Inch Pitch Dia., Cast Iron
19"
Get it by Wednesday, Apr 15
€453.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Diameter | 1/2" to 2 5/8" |
| Bore Type | QD Bushed |
| Bushing Type | SK |
| Face Width | 1.094" |
| Length | 1 15/16" |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Grooves | 2 |
| Outside Dia. | 19" |
| Outside Diameter | 19" |
| Pitch Dia. | 18.95" |
| Product Datasheet | martin-sprocket-1-3v-1060-sds.pdf |
| Suitable For Use With | 3V Cross Section V Belts |
| Type | Arm, Spoke Type C-3 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9 |
| Ship height (cm) | 4.93 |
| Ship length (cm) | 48.26 |
| Ship width (cm) | 48.26 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Type | Outside Dia. | Face Width | Material | Pitch Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2 3V 265 JA | Solid Type D-1 | 2.65" | 1.94" | Steel | 2 3/5" | €71.52 | |
![]() |
2 3V 280 JA | Solid Type D-1 | 2 4/5" | 1.094" | Steel | - | €73.76 | |
![]() |
2 3V 300 JA | Solid Type D-1 | 3" | 1.094" | Steel | 2.95" | €74.19 | |
![]() |
2 3V 315 JA | Solid Type D-1 | 3.15" | 1.94" | Steel | 3.1" | €76.85 | |
![]() |
2 3V 335 SH | Solid Type D-1 | 3.35" | 1.94" | Steel | 3.3" | €78.20 | |
![]() |
2 3V 365 SH | Solid Type D-1 | 3.65" | 1.94" | Steel | 3 3/5" | €80.85 | |
![]() |
2 3V 412 SH | Solid Type D-1 | 4.12" | 1.94" | Steel | 4.7" | €88.84 |
Explore Products
- EATON SVX002A1-4A1B1B8C2 Adjustable Frequency Drive, 2HP, NEMA Type 1, 6 DI, 24V DC, EMC H, Modbus, FR4
- APPLETON ELECTRIC 520113PCF75 Fixture Box Assembly, With Fluorescent Lamp
- HUOT 14190 CNC Tool Cart, Flat Shelf
- EATON SVX001A1-4A1B1B5C7 Adjustable Frequency Drive, 1HP, 3 RO, 380-500V, EMC H, CANopen, DeviceNet, FR4
- GRAINGER LBL-SS7108 Pin, 1/4 In Pin Dia., 1/2 In Shank Lg.
- APPLETON ELECTRIC MLLEDC43D5BUF Led Light Fixture, 4000 Lumens, 1 Inch Hub Size, Ceiling Mount
- WESTWARD 4MRW5 I-Beam Level, Level & Plumb, 24 Inch Overall Length, Side Read Only, None Acrylic Barrel, Blue
- E JAMES & CO 6030-1BTAPE Rubber Neoprene 1 Inch Thick 12 x 24 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Micrometer Torque Wrenches
- Hole Saw Accessories
- Sump and Sewage Basins
- Tool Hangers
- Enclosure Accessories
- HI TEMP Welding Pad
- MECHANIX TAA The Original Covert Tactical Gloves
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- MUELLER INDUSTRIES 101MBP Silent Check Valves
- DEWALT Hacksaw Blades
- ALL GEAR Rope Ppl Braided
- DUALVEE Bushings
- NIBCO PC585-70-HC Series Ball Valves, Bronze, 250 PSI, Hose Connection
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F1807 Stub Out Elbows, Square O Strap
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 2 3V 1900 SK Sheave, QD Bushing, 19 Inch Outside Dia., 2 Groove, 18.95 Inch Pitch Dia., Cast Iron
€453.15 /unit



