MARTIN SPROCKET 160U60 Sprocket, MST, 160 Chain, 60 Teeth, 38.215 Inch Pitch Dia., 39.362 Inch O.D., Steel
39.362"
Get it by Monday, Apr 13
€4,169.62 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roller Chain Sprocket |
| Bore Diameter | 2 3/8" to 5 1/2" |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Part Number | U0 |
| Bushing Size | U0 |
| Bushing Type | MST U0 |
| Chain Number | 160 |
| Chain Pitch | 2" |
| Chain Size | #160 |
| Construction | Welded With Lightening Holes |
| Construction Type | Welded With Lightening Holes |
| For Chain Number | 160 |
| For Chain Pitch | 2" |
| Hub Configuration | C |
| Hub Diameter | 8 1/2" |
| Hub Outside Dia. | 8 1/2" |
| Individually Packaged | No |
| Keyway Size | 1 1/4" |
| Keyway Width | 1 1/4" |
| Length Through Bore | 3 3/4" |
| Length Thru Bore | 3 3/4" |
| Material | Steel |
| Max. Bore Size | 5 1/2" |
| Min. Bore Size | 2 3/8" |
| No. Of Teeth | 60 |
| Number Of Chain Rows | 1 |
| Number Of Teeth | 60 |
| O.d. | 39.362" |
| Outside Dia. | 39.362" |
| Pitch | 2" |
| Pitch Dia. | 38.2146" |
| Single Strand Tooth Thickness | 1.156" |
| Storage Dimension Height | 3 3/4" |
| Storage Dimension Length | 39.362" |
| Storage Dimension Width | 39.362" |
| Type | Type 6 Single Strand Welded Bushed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 128.11 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 99.97 |
| Ship width (cm) | 99.97 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Length Through Bore | Bushing Type | For Chain Number | For Chain Pitch | Bore Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
160S35 | 35 | 22.3116" | 23.422" | 5 11/16" | MST S2 | 160 | 2" | Bushed | €2,520.53 | |
![]() |
160S40 | 40 | 25.491" | 26.612" | 5 11/16" | MST S2 | 160 | 2" | Bushed | €2,704.38 | |
![]() |
160S45 | 45 | 28.6712" | 29.801" | 5 11/16" | MST S2 | 160 | 2" | Bushed | €3,249.81 | |
![]() |
160S26H | 26 | 16.5925" | 17.671" | 5 11/16" | MST S2 | 160 | 2" | Bushed | €1,593.27 | |
![]() |
160R23H | 23 | 14.6879" | 15.751" | 4" | MST R2 | 160 | 2" | Bushed | €1,447.04 | |
![]() |
160R30H | 30 | 19.1335" | 20.229" | 4" | MST R2 | 160 | 2" | Bushed | €1,955.66 | |
![]() |
160R13H | 13 | 8.3572" | 9.314" | 2" | MST R1 | 160 | 2" | Bushed | €793.99 |
Explore Products
- PHILIPS ADVANCE ISB021612E-120V Fluorescent Ballast, Electronic, 120 To 277 VAC, Instant Start Type
- ASHCROFT 10W0450RT260C Threaded Thermowell, 1 in MNPT, For 6 in Stem Lg, 4 1/2 in Insertion Lg, Male, 304 SS
- RAMFAN ED7004CL Quick Couple Canister, 25 Feet Size
- RULAND MANUFACTURING LVO-MCL-17-A Quick Clamping Shaft Collar, 17 mm Bore Dia, Round, Aluminum, Orange
- CALBRITE S40503GRWM Cord Grip, 0.250 - 0.312 Inch Cable Range, With Mesh, 304 Stainless Steel
- SOUTHWIRE COMPANY 58303640 ND11/32-6 Hex Nut Driver, With 6 Inch Shank, 11/32 Inch Size
- APPLETON ELECTRIC LNPRESETQ Legend Plate, Reset, 1/2 Round, Aluminum, White/Black
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5262LC2GY Logic Load Control Receptacle, Fully Controlled, 15A, 125V, 2-Pole, Gray
Explore More
- KEYSHAFT
- Polishing Belts
- Machine Tool Pumps
- Cordless Ratchets
- Body Clips
- Circular Saw Accessories
- CAIMAN Unlined Palm TIG/MIG Welding Gloves
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Gray
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Printed Graduations
- NEWBORN Caulk Finishing Tools
- MERIT TS Quick Change, Locking Sanding Disc
- HONEYWELL Actuators
- DURHAM MANUFACTURING Storage Cabinets, Wall Mount
- PALMGREN Variable Speed Engine Lathes
- EATON Freedom NEMA Enclosures
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 160U60 Sprocket, MST, 160 Chain, 60 Teeth, 38.215 Inch Pitch Dia., 39.362 Inch O.D., Steel
€4,169.62 /unit






