MARTIN SPROCKET 1568C42 Sprocket, 42 Teeth, 41.043 Inch Pitch Dia., Steel
Get it by Monday, Apr 13
€5,538.35 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Bore Diameter | 1.5" to 5.313" |
| Chain Size | #1568 |
| Hub Diameter | 8" |
| Length Through Bore | 6 1/8" |
| Material | Steel |
| No. Of Teeth | 42 |
| Number Of Teeth | 42 |
| O.d. | 42.721" |
| Pitch | 3.067" |
| Pitch Dia. | 41.043" |
| Type | Type C Reboreable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 183.15 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- CALDWELL K90-4-9/10 Portable Gantry Crane 8000lb Max Height 9 Feet
- DYNABRADE 73110
- EATON MVADP340N Fixed Vertical Universal Adapter Kit, 6-Pole, 4000 A
- UNISTRUT P1205-HG Wall Ladder Bracket, 4-3/8 Inch Size, Hot Dipped Galvanized
- EATON 28-5863-BAA Standard Orientation Translucent Lens, Green
- SPEARS VALVES 173A-007C Wye Pattern Valve, Socket, FKM, 3/4 Size, CPVC
- BRADY M6-16-498 173720 Label, 1 x 3/8 Inch, 3/8 Inch, Vinyl, White, 12 to 10 AWG Wire Gauge, 500 Label Include
- EATON ORPN12A120 Interchangeable Rating Plug, Digitrip Optim 550, 1200 A, 1200 A Frame Breakers, Frame N
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Circulator Motors
- Abrasive Sharpening Files
- Window Sight Flow Indicators
- Hearing Protection Accessories
- Hasp Locks
- KRYTOX GPL 203 Series Standard Grade Grease
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 13 mm Tubes
- ANVIL AS100EH Series Channels With Elongated Holes
- APPROVED VENDOR Zinc Plated Wire Shelving Unit
- MAXXIMA 4" Rectangular Clearance Marker Light
- HUBBELL Lights
- HARTING RJ45 Cable Assemblies
- AMETEK LAMB Traditional Brushed Motors, 4.8 Frame Size, 120V, Peripheral, 2 Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 1568C42 Sprocket, 42 Teeth, 41.043 Inch Pitch Dia., Steel
€5,538.35 /unit


