MARTIN SPROCKET 140E22H Sprocket, 140 Chain, 22 Teeth, 12.297 Inch Pitch Dia., 13.222 Inch O.D., Steel
Get it by Thursday, Apr 9
€774.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roller Chain Sprocket |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Part Number | E |
| Bushing Size | E |
| Bushing Type | Type E QD |
| Chain Number | 140 |
| Chain Pitch | 1 3/4" |
| Chain Size | #140 |
| Construction | Welded |
| Construction Type | Welded |
| For Chain Number | 140 |
| For Chain Pitch | 1 3/4" |
| Hardened Teeth | 1 |
| Hub Configuration | B |
| Hub Diameter | 6 1/4" |
| Hub Outside Dia. | 6 1/4" |
| Individually Packaged | No |
| Length Through Bore | 2 5/8" |
| Length Thru Bore | 1 5/8" |
| Material | Steel |
| Max. Bore Size | 3 5/16" |
| Min. Bore Size | 7/8" |
| No. Of Teeth | 22 |
| Number Of Chain Rows | 1 |
| Number Of Teeth | 22 |
| O.d. | 13.222" |
| Outside Dia. | 13.222" |
| Pitch | 1 3/4" |
| Pitch Dia. | 12.2967" , 12.297" |
| Single Strand Tooth Thickness | 0.924" |
| Storage Dimension Height | 1.63" |
| Storage Dimension Length | 13.222" |
| Storage Dimension Width | 13.222" |
| Type | QD Bushed Type B1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.09 |
| Ship height (cm) | 4.14 |
| Ship length (cm) | 33.58 |
| Ship width (cm) | 33.58 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Length Through Bore | Bushing Type | For Chain Number | For Chain Pitch | Bore Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 140SF11H | 11 | 6.2116" | 7.01" | 2 1/16" | Type SF QD | 140 | 1 3/4" | Bushed | €468.50 | |
| 140SF12H | 12 | 6.7615" | 7.581" | 2 1/16" | Type SF QD | 140 | 1 3/4" | Bushed | €555.21 | |
| 140SF13H | 13 | 7 5/16" | 8.15" | 1 1/4" | QD SF | 140 | 1 3/4" | Bushed | €584.97 | |
| 140E14H | 14 | 7.864" | 8.717" | 2 5/8" | Type E QD | 140 | 1 3/4" | Bushed | €522.45 | |
| 140E15H | 15 | 8.417" | 9.283" | 2 5/8" | Type E QD | 140 | 1 3/4" | Bushed | €551.98 | |
| 140E16H | 16 | 8.9702" | 9.848" | 1 5/8" | QD E | 140 | 1 3/4" | Bushed | €588.69 | |
| 140E17H | 17 | 9.5238" | 10.412" | 1 5/8" | QD E | 140 | 1 3/4" | Bushed | €653.27 |
Explore Products
- 80/20 3151 Bolt Assembly, 5/16-18 x 1.250 Inch Size, Black Slide-In Flanged Economy T-Slot Stud with Washer and Hex Nut, Black Zinc
- BANJO FITTINGS LST280SS T Strainer Screen 80 Mesh 316 Stainless Steel, 2 Inch Size
- HOFFMAN F44WB 14350 Box Connector Industrial Steel 4 inch Height x 4 inch Length
- CLE-LINE C66774 Collet for Quick Change Die, Fits D Die Blank #, 2 3/4 Inch Outside Dia, Carbon Steel
- BROWNING 453 KD FFSMT 2304327 Disc Coupling Flange Fastener Set, Style KD1 & KD2, Size 453
- SMC VALVES JA50-16-150 Joint
- VERMONT GAGE 163302130 Reversible Assembly, Class Y, Go, Carbide, Red
- WEG NDE-O320 End Shield

