MARTIN SPROCKET 1230MM Service Wrench, Metric, 30mm, Chrome, Steel
€61.16 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Service Wrench |
| Finish | Polished Chrome |
| Handle Type | Flat |
| Head Angle | 30° |
| Head Thickness | 6.4 mm |
| Head Type | Open End |
| Head Width | 52.4 mm |
| Length | 182.6 mm |
| Material | Forged Alloy Steel |
| Offset Angle | 30° |
| Series | BD6 Series |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Thin Pattern |
| Wrench Opening | 30 mm |
Shipping Info:
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Material | Head Width | Finish | Head Angle | Wrench Type | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1236MM | Steel | 63.5 mm | Polished Chrome | 30° | Angled Head | - | €77.55 | |
![]() |
1227MM | Forged Alloy Steel | 47.6 mm | Polished Chrome | 30° | - | Thin Pattern | €61.16 | RFQ
|
![]() |
1232MM | Steel | 52.4 mm | Polished Chrome | 30° | Angled Head | - | €61.16 | RFQ
|
![]() |
1238MM | Steel | 63.5 mm | Polished Chrome | 30° | Angled Head | - | €82.50 | |
![]() |
1241MM | Steel | 66.7 mm | Polished Chrome | 30° | Angled Head | - | €92.40 | |
![]() |
1246MM | Steel | 79.4 mm | Polished Chrome | 30° | Angled Head | - | €99.00 | |
![]() |
1255MM | Steel | 88.9 mm | Polished Chrome | 30° | Angled Head | - | €107.25 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR SF4812JK Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 9.2mm
- LYNDEX-NIKKEN SK25-25 Collet, Round Face, 25 mm
- WIHA TOOLS 27115 WIHA 27115
- VALLEY CRAFT F89117 Bin and Shelf Cabinet, Shelf Only, 60 x 84 Inch Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR6-36-1236-107CL Bin Center, Clear View, 12 x 36 x 36 Inch Size, 6 Shelf, 20 Bins
- DDS 28407TCV Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Fluoro, 28 mm ID, 40 mm Od, 7 mm Width, 10 Psi
- UEI TEST INSTRUMENTS AAC3
Explore More
- KEYSHAFT
- Headlamps and Hands Free Lights
- Drywall Specialty Tool Accessories
- Antistatic Accessories
- Cube Filters
- Duct Insulation
- REVCOR Propeller, 22 inch
- ANSELL 97-002 Activarmr Cut Resistant Gloves
- KRYTOX 283AC Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- MUELLER INDUSTRIES 105MHT Silent Check Valves
- PERFORMANCE INSULATION FABRICATORS INC. Pipe Fitting Insulation 90 Elbow
- COOPER B-LINE Type 4 Premier Series Flush Mount Wall Enclosures
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF Swing Joints, Socket Inlet x Mipt Outlet
- FILLRITE TN860s Series Mechanical Fuel Transfer Meters, 4-Digit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 1230MM Service Wrench, Metric, 30mm, Chrome, Steel
€61.16 /unit







