LEESON 5KH39QN9537X 5KH39QN9537MX / 4349 General Purpose Motor, 0.17 HP, 1 Phase, 60 Hz, 115V, 1800 RPM
Item: AF6NBDModel: 5KH39QN9537XCross Ref: 19YU18 / 5KH39QN9537MX / 4349
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item General Purpose Motor
Ambient Temp. 40°C
Base Type Rigid Base
Bearing Type Ball
Capacitor Required No
Duty Cycle Continuous
Efficiency 48.5%
Efficiency Group Standard
Frame 48
Frame Material Steel
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 3.9A
Hp 1/6 hp
Insulation Class Class B
Inverter Rated No
Length Less Shaft 7 3/8"
Max. Ambient Temp. 104°F
Motor Application General Application
Motor Bearings Ball
Motor Design Split-Phase
Motor Enclosure Design Open Dripproof
Motor Frame Material Steel
Motor Mounting Position All Angle
Motor Mounting Type Rigid Base
Motor Service Factor 1.35
Motor Shaft Design Flat
Motor Shaft Rotation Clockwise, Counter Clockwise
Motor Shaft Rotation CW/CCW
Motor Thermal Protection Auto
Motor Type Split Phase
Mounting Type Rigid Base
Nameplate Rpm 1725 RPM
No. Of Speeds 1
Nominal Efficiency 48.5%
Number Of Speeds 1
Overall Length 8 7/8"
Phase 1
Rpm Range 1701-1800 RPM
Service Factor 1.35
Shaft Dia. 1/2"
Shaft Length 1 1/2"
Thermal Protection Automatic
Usable @ 200v No
Usable @ 208v No
Voltage 115V AC