KM SYSTEMS KM63TSHC16080M Hydraulic Chuck, Taper Shank, 63TS Taper Size, 16 mm Shank Dia, 63 mm Hole Dia | CR7GYC 302RF6
KM SYSTEMS KM63TSHC16080M Hydraulic Chuck, Taper Shank, 63TS Taper Size, 16 mm Shank Dia, 63 mm Hole Dia
Item: CR7GYCModel: KM63TSHC16080MCross Ref: 302RF6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number KM63TSHC16080M
Balanced To Rpm 15, 000
Coolant Fed Coolant Through
Hole Dia. 63 mm
Nose Dia. 37.56 mm
Overall Length 119.95 mm
Projection 80 mm
Shank Dia. 16 mm
Shank Type Taper
Taper Size KM63TS
Tool Depth 47.5 mm