KM SYSTEMS KM50TSHC10070M Hydraulic Chuck, Taper Shank, 50TS Taper Size, 10 mm Shank Dia, 50 mm Hole Dia | CR7GWM 302WX5
KM SYSTEMS KM50TSHC10070M Hydraulic Chuck, Taper Shank, 50TS Taper Size, 10 mm Shank Dia, 50 mm Hole Dia
Item: CR7GWMModel: KM50TSHC10070MCross Ref: 302WX5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number KM50TSHC10070M
Coolant Fed Coolant Through
Nose Dia. 29.7 mm
Overall Length 101.95 mm
Projection 70 mm
Shank Dia. 10 mm
Shank Type Taper
Taper Size KM50TS
Tool Depth 35.5 mm