KM SYSTEMS KM50TSHC12075M Hydraulic Chuck, Taper Shank, 50TS Taper Size, 12 mm Shank Dia, 50 mm Hole Dia | CR7GWN 302WX6
KM SYSTEMS KM50TSHC12075M Hydraulic Chuck, Taper Shank, 50TS Taper Size, 12 mm Shank Dia, 50 mm Hole Dia
Item: CR7GWNModel: KM50TSHC12075MCross Ref: 302WX6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number KM50TSHC12075M
Coolant Fed Coolant Through
Hole Dia. 50 mm
Nose Dia. 31.6 mm
Overall Length 106.95 mm
Projection 75 mm
Shank Dia. 12 mm
Shank Type Taper
Taper Size KM50TS
Tool Depth 39.5 mm