KM SYSTEMS KM63TSHC06070M Hydraulic Chuck, Taper Shank, 63TS Taper Size, 6 mm Shank Dia, 63 mm Hole Dia | CR7GXL 302RF2
KM SYSTEMS KM63TSHC06070M Hydraulic Chuck, Taper Shank, 63TS Taper Size, 6 mm Shank Dia, 63 mm Hole Dia
Item: CR7GXLModel: KM63TSHC06070MCross Ref: 302RF2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number KM63TSHC06070M
Balanced To Rpm 15, 000
Coolant Fed Coolant Through
Hole Dia. 63 mm
Nose Dia. 25.67 mm
Overall Length 109.95 mm
Projection 70 mm
Shank Dia. 6 mm
Shank Type Taper
Taper Size KM63TS
Tool Depth 33 mm