KM SYSTEMS KM50TSHC16080M Hydraulic Chuck, Taper Shank, 50TS Taper Size, 16 mm Shank Dia, 50 mm Hole Dia | CR7GWP 302WX8
KM SYSTEMS KM50TSHC16080M Hydraulic Chuck, Taper Shank, 50TS Taper Size, 16 mm Shank Dia, 50 mm Hole Dia
Item: CR7GWPModel: KM50TSHC16080MCross Ref: 302WX8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number KM50TSHC16080M
Coolant Fed Coolant Through
Hole Dia. 50 mm
Nose Dia. 37.6 mm
Overall Length 111.95 mm
Projection 80 mm
Shank Dia. 16 mm
Shank Type Taper
Taper Size KM50TS
Tool Depth 46.5 mm