HUSKY 184212035096DA Pallet Rack Add-on Unit D42 H120 L96 | AB6FYW 21E937
HUSKY 184212035096DA Pallet Rack Add-on Unit D42 H120 L96
Item: AB6FYWModel: 184212035096DACross Ref: 21E937
In Stock
Pallet Rack Configuration
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pallet Rack
Beam Gauge 16 ga.
Beam Step Height 1 1/2"
Capacity Per Shelf 4044 lbs.
Color Green, Orange
Connection Type Teardrop
Depth 42"
Finish Polyurethane, Galvanized
Footplates 4" x 4 1/4"
Footplates 4" x 4-1/4"
Height 120"
Load Capacity 19380 lbs.
Load Capacity Per Level 4190 lbs.
Material Steel
Number Of Levels 2
Number Of Shelves 2
Overall Depth 42"
Overall Height 10 ft.
Overall Width 99"
Pallet Rack Configuration Add On
Rack Material Polyurethane
Upright Gauge 14 ga.
Upright Load Capacity @ 36 In 21450 lbs.
Usable Width 8 ft.
Width 96"