EATON XTAR050D22A057-EC1 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 110/120 VAC | BH8WJN
EATON XTAR050D22A057-EC1 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, 110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz, D Frame, 55 Mm
Item: BH8WJNModel: XTAR050D22A057-EC1
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7.38"
Length 9.63"
Product Datasheet eaton-xtar050d22a057-ec1.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 7.87"