HUSKY 183614443096S Pallet Rack Starter Unit W 96 D 36 H 144 | AD4CQV 41E314
HUSKY 183614443096S Pallet Rack Starter Unit W 96 D 36 H 144
Item: AD4CQVModel: 183614443096SCross Ref: 41E314
In Stock
Pallet Rack Configuration
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pallet Rack
Beam Gauge 16 ga.
Beam Step Height 1 1/2"
Capacity Per Shelf 6111 lbs.
Color Green, Orange
Connection Type Teardrop
Depth 36"
Finish Polyurethane
Footplates 4" x 4 1/4"
Footplates 4" x 4-1/4"
Height 144"
Load Capacity 19380 lbs.
Load Capacity Per Level 6270 lbs.
Material Steel
Number Of Levels 2
Number Of Shelves 2
Overall Depth 36"
Overall Height 12 ft.
Overall Width 102"
Pallet Rack Configuration Starter
Rack Material Polyurethane
Upright Gauge 14 ga.
Upright Load Capacity @ 36 In 21450 lbs.
Usable Width 8 ft.
Width 96"