HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5100C7W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 100 A, 277 - 480 VAC, 4 Pole, Red | AB3TPY 1VCP4
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5100C7W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 100 A, 277 - 480 VAC, 4 Pole, Red
Item: AB3TPYModel: HBL5100C7WCross Ref: 1VCP4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Pin and Sleeve Connector
Amps 100A
Cap Type Spring Loaded Cap
Color Red
Compatible With Series Hbl Heavy Duty
Conductor Size #3 AWG to #1 AWG
Connection Orientation Straight
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 4.71"
Features Color Coded Housings For Easy Identification, Self Closing Gasketed Cover
For Maximum Cable Diameter 1.94"
For Minimum Cable Diameter 1.065"
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Horsepower Rating 40 hp
Housing Color Red
Housing Material PBT
Housing Material Grade Grade Zytel 801
Hp Rating 30 hp
Ip Rating IP68, IP69K
Market Industrial
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1/0 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 3 AWG
Mounting Style Cord
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Number Of Conductors 5
Number Of Poles 4.0
Number Of Wires 5
Outside Diameter 5.06"
Overall Length 13.14"