HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3100C6W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 100 A, 250 VAC, 2 Pole, Blue | AB3TNJ 1VCJ4
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3100C6W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 100 A, 250 VAC, 2 Pole, Blue
Item: AB3TNJModel: HBL3100C6WCross Ref: 1VCJ4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Pin and Sleeve Connector
Amps 100A
Cap Type Spring Loaded Cap
Color Blue
Compatible With Series Hbl Heavy Duty
Conductor Size #3 AWG to #1 AWG
Connection Orientation Straight
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 4.71"
For Maximum Cable Diameter 1.94"
For Minimum Cable Diameter 1.065"
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Housing Color Blue
Housing Material PBT
Housing Material Grade Grade Zytel 801
Hp Rating 15 hp
Ip Rating IP68, IP69K
Market Industrial
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1/0 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 3 AWG
Mounting Style Cord
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Number Of Conductors 3
Number Of Poles 2.0
Number Of Wires 3
Outside Diameter 5.06"
Overall Length 13.14"
Phase 1
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl3100c6w.pdf
Switch Rated No
Type Connector
Ul 94 Flammability Rating V-0
Voltage 250V
Voltage Rating 250V AC