HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5100C5W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 100 A, 347 - 600 VAC, 4 Pole, Black | AB3TPU 1VCN9
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL5100C5W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 100 A, 347 - 600 VAC, 4 Pole, Black
Item: AB3TPUModel: HBL5100C5WCross Ref: 1VCN9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Pin and Sleeve Connector
Amps 100A
Cap Type Spring Loaded Cap
Color Black
Compatible With Series Hbl Heavy Duty
Conductor Size #3 AWG to #1 AWG
Connection Orientation Straight
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 4.71"
For Maximum Cable Diameter 1.94"
For Minimum Cable Diameter 1.065"
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Horsepower Rating 50 hp
Housing Color Black
Housing Material PBT
Housing Material Grade Grade Zytel 801
Hp Rating 30 hp
Ip Rating IP68, IP69K
Market Industrial
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1/0 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 3 AWG
Mounting Style Cord
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Number Of Conductors 5
Number Of Poles 4.0
Number Of Wires 5
Outside Diameter 5.06"
Overall Length 13.14"
Phase 3
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl5100c5w.pdf
Resistance Properties Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Reverse Service No
Shrouded Yes
Switch Rated No
Type Connector
Ul 94 Flammability Rating V-0
Voltage 600V