HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3100C7W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 100 A, 480 VAC, 2 Pole, Red | AB3TNK 1VCJ5
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3100C7W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 100 A, 480 VAC, 2 Pole, Red
Item: AB3TNKModel: HBL3100C7WCross Ref: 1VCJ5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Pin and Sleeve Connector
Amps 100A
Cap Type Spring Loaded Cap
Color Red
Compatible With Series Hbl Heavy Duty
Conductor Size #3 AWG to #1 AWG
Connection Orientation Straight
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 4.71"
For Maximum Cable Diameter 1.94"
For Minimum Cable Diameter 1.065"
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Horsepower Rating 30 hp
Housing Color Red
Housing Material PBT
Housing Material Grade Grade Zytel 801
Ip Rating IP68, IP69K
Market Industrial
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1/0 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 3 AWG
Mounting Style Cord
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Number Of Conductors 3
Number Of Poles 2.0
Number Of Wires 3
Outside Diameter 5.06"
Overall Length 13.14"
Phase 1
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl3100c7w.pdf
Switch Rated No
Type Connector
Ul 94 Flammability Rating V-0
Voltage Rating 480V AC