GROVE GEAR GR8240183.00 GR-BMQ824-10-L-140 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,265.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Ratio | 10:1 |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 3 14/25 hp |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Input Style | C Face Quill |
| Lubrication | PAG Synthetic Oil |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 141/250 hp |
| Max Overhung Load | 1065 lbs. |
| Max. Input Hp | 3.564 hp |
| Mounting Type | Base |
| Output Dia. | 1 1/8" |
| Output Hp | 3.253 hp |
| Output Keyway Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Length | 2.66" |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Type | Shaft |
| Product Series | GR Series |
| Ratio | 10:1 |
| Service Factor 1 | 1.78 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 2.37 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 3.56 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 1172 lbs.-in. |
| Type | Right Angle Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- MOYNO 34401 Progressive Cavity Pump 40 Psi
- TRIUMPH TWIST DRILL 48M541 Pressure Spring
- WALTER TOOLS TCGT110204-FM2 WSM20S 7054073 Triangle Turning Insert, 1/4 Inch Inscribed Circle, Neutral, Fm2 Chip-Breaker
- KUNKLE 911BDDM08AJE Safety Relief Valve, Male X Female NPT, D Orifice, 3/4 Inch Inlet Size
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20104052-48 Conveyor Belt 2 ply 100 Nitrile White 48 Inch Width
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EPS2 24-010-BK Gas Spring, Heavy Duty Nitrogen, Carbon Steel, M24X1.5 Rod Thread Size
- SLOAN 3453246 Sensor Flushometer
- REGAL 051524AM94 End Mill With Alcrona Coated, Single End, 7/8 Inch Dia., 4-1/8 Inch Length, 3 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Wet Mop Kits
- Monitors
- Cable Pulling Jaw Grips
- Pressure Washer Hose Reels
- Drum Safety Enclosures
- OIL SAFE Utility Lids
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, Heavy Duty, PVC, 13.8 mil Thick, Yellow
- KRYTOX GPL 104 Series General Purpose Oil
- JOHN GUEST Reducing Union Connectors, Acetal Gray
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Black
- KERN AND SOHN OZB-IR Series Ring Illuminations
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB MH3500 Series Electrical Metal Enclosures
- BUSSMANN CVRI-J Series Fuse Block Covers
- LEGRIS 3108 Series Male Branch Tees
- SIOUX CHIEF Test Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240183.00 GR-BMQ824-10-L-140 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,265.18 /unit






