HUB CITY 0270-09511 Worm Reducer, 8.863 Hp, 1.875 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 8.863 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | A |
| Output | 233.3 RPM |
| Output Diameter | 1 7/8" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 2232 lbs.-in. |
| Ratio | 8.02:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0432141 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron Rating, Seal, 7.79 Inch Height
- CHRISLYNN 87081T Installation Tool, M20x2.5 Thread Size, Carbon Steel
- TRIPP LITE SRW6U Wall Mount Rack Enclosure SmartRack 6U
- NORTON ABRASIVES 66623399126 Flap Disc 4 1/2 Inch x 36 Grit 7/8
- YANKEE 1433-0.5312 Chucking Reamer 17/32 Inch 0.5312 In
- RULAND MANUFACTURING FHD-MCL-36-F 36mm Face Mount Shaft Collar with Drilled Hole, Black Oxide Steel, One-Piece Clamp Style, 57mm OD, 15mm Wd.
- SANDPIPER S30W1ABBANS600. Standard Duty Pump, Top Discharge, 0.94 Gpm, 19.65 X 32.08 X 15.75 Inch Size
- ADAPT-ALL 5002S-10-06C Straight Adapter, Male S10 DIN Tube x Male 0.375 BSPP, Carbon Steel, Heavy Duty
Explore More
- KEYSHAFT
- Faceshield Replacement Visors
- Water Powered Pumps
- Hand Lamps
- Cryogenic Solenoid Valves
- Hazardous Location Enclosures
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Cinch Cuff, Yellow
- MCR SAFETY Luminator Reflective Rain Gears
- ANVIL AS150H Series Channels With Holes
- KIPP K0270, 10-32 Thread Size Adjustable Handles
- B & P MANUFACTURING Tread Brake Truck Handles, T Rod Style Brake
- EATON FDB Series Complete Molded Case Circuit Breakers, F Frame
- WINSMITH SE Encore Series, E43 Size, XDNS Single Reduction Speed Reducers
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.188 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09511 Worm Reducer, 8.863 Hp, 1.875 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel







